Please wait...

Speed Time & Distance Test 459
Result
Speed Time & Distance Test 459
  • /

    Score
  • -

    Rank
Time Taken: -
  • Question 1/10
    1 / -0.25

    Vivek starts moving at the speed of 70 km/hr at 8:00 am. Neeraj starts moving in the same direction after 4 hours of Vivek at the speed of 120 km/hr. Which of the following statement(s) is/are correct?

    I. Neeraj and Vivek meet each other at 5:36 pm.

    Il. Total distance covered by both Neeraj and Vivek till 4 pm is 1080 km.

    Solutions

    In 4 hours distance travelled by Vivek = Speed × Time

    = 70 × 4 = 280 km

    Relative speed = 120 – 70 = 50 km/hr

    Required time to meet = 280/50 = 28/5 = 5 hours 36 minutes

    Neeraj and Vivek meet each other at 12: 00 + 5 hours 36 minutes = 5 : 36 pm

    Total distance covered by both Neeraj and Vivek till 4 pm = 70 × 8 + 120 × 4

    = 560 + 480 = 1040 km

    Hence, Only statement I is correct.

    "Hence, option D is the correct answer."

  • Question 2/10
    1 / -0.25

    A truck goes from Haryana to Bangalore with an average speed of 60 km/h. The journey takes 30 hours. It returns from Bangalore to Haryana on the same road with an average speed of 40 km/h. What was the average speed of the truck during the roundtrip?
    Solutions

    Distance is constant.

    So, average speed =

    Here, a = 60 km/h and b = 40 km/h

    =

    =  = 48 km/h

    Hence, option D is the correct answer.

  • Question 3/10
    1 / -0.25

    In a journey of three unequal laps, a car covers a distance of 200 km in 4 h in the first lap, while another 162 km at the speed of 15 m/s in the second lap. It covered the remaining distance of the final lap in 4 h such that the average speed of the car for entire journey was 50 km/h. What was the speed of the car in the third lap of the journey?

    Solutions

    Let the speed of the car in the third lap of the journey be x km/h

    In second lap speed = 15m/s =  km/h = 54 km/h

    Time taken in second lap =

    = 162/54 = 3 hours

    Distance in third lap = Speed × time

    = 4x km

    Average speed = total distance/total time

    According to the question,

     = 47 km/h

    Hence, option A is the correct answer.

  • Question 4/10
    1 / -0.25

    Geeta runs 5/2 times as fast as Babita. In a race, if Geeta gives a lead of 40 m to Babita, find the distance from the starting point where both of them will meet (correct up to two decimal places).
    Solutions

    Let the speed of Babita be 2x m/s.

    Speed of Geeta =  = 5x m/s

    Relative speed = 5x – 2x = 3x m/s

    Time to meet = Distance/Speed

    = 40/3x sec

    Distance travelled by Geeta in 40/3x sec =

    =  = 66.67 m

    Hence, option A is the correct answer.

  • Question 5/10
    1 / -0.25

    A car travels a distance of 60 km at uniform speed. If the speed of car is increased by 8 km/hr, then it takes 2 hours less to cover the same distance. What is the original speed of the car?
    Solutions

    Let the original speed of the car be x km/h.

    Increased speed = (x + 8) km/h

    Time = Distance/speed

    According to the question,

     km/h

    "Hence, option A is the correct answer."

  • Question 6/10
    1 / -0.25

    A gives B a head-start of 10 seconds in a 1500 m race and both finish the race at the same time. What is the time taken by A (in minutes) to finish the race if speed of B is 6 m/s?

    Solutions
     Distance = 1500 m

    Speed of B = 6 m/s

    Time taken by B = 1500/6 = 250 seconds

    Time taken by A = 250 – 10 = 240 seconds

    = 240/60 minutes = 4 minutes

    Hence, option B is the correct answer.

  • Question 7/10
    1 / -0.25

    A thief, seeing a policeman from a distance of 120 metres, starts running at a speed of 7 km/h. The policeman chases immediately with a speed of 8 km/h and the thief is caught. What is the distance run by the thief?

    Solutions
     Distance = 120 m

    Relative speed = 8 – 7 = 1 km/hr = 5/18 m/s

    Time taken to caught the thief = 120/(5/18)

    = 432 seconds

    Distance covered by thief = 7 × 5/18 × 432

    = 840 m

    Hence, option C is the correct answer.

  • Question 8/10
    1 / -0.25

    During a journey of 120 km, Rahi drives first 60 km at the speed of 60 km/h, next 30 km at 60 km/h and the remaining 30 km at the speed of 30 km/h. Determine the average speed.
    Solutions

    Time = Distance/speed

    Time taken by Rahi to cover first 60 km = 60/60 = 1 hour

    Time taken by Rahi to cover next 30 km = 30/60 = 0.5 hour

    Time taken by Rahi to cover remaining 30 km = 30/30 = 1 hour

    Average speed = total distance/total time

    = 120/2.5 = 48 km/h

    "Hence, option A is the correct answer."

  • Question 9/10
    1 / -0.25

    A can run 250m in 25 sec and B in 30 sec. How many meters start can A give to B in a km race so that the race may end in a dead-heat?

    Solutions

    Speed = Distance/time

    Speed of A = 250/25 = 10 m/s

    Speed of B = 250/30 = 25/3

    Time = Distance/speed

    Time taken by A to cover 1 km distance = 1000/10 = 100 sec

    Distance travelled by B in 100 sec = m

    A give to B to start of = 1000 – 833.33 = 166.67 m

    "Hence, option C is the correct answer."

  • Question 10/10
    1 / -0.25

    Two stations R and S are 400 km apart from each other. A train leaves from R to S and simultaneously another train leaves from S to R. Both trains meet after 10 hours. If the speed of the first train is 4 km/hr more than the second train, then what is the speed of the slower train?
    Solutions

    Let the speed of the slower train be x km/h.

    Speed of the second train = (x + 4) km/h

    Relative speed = x + x + 4 = (2x + 4) km/h

    According to the question,

    10(2x + 4) = 400

    Or, 20x + 40 = 400

    Or, 20x = 400 – 40 = 360

    x = 360/20 = 18 km/h

    Speed of slower train = 18 km/h

User Profile
-

Correct (-)

Wrong (-)

Skipped (-)


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Click on Allow to receive notifications
×
Open Now