Please wait...

SSC Selection Post-XI 2023 (Matric) Aptitude Test - 5
Result
SSC Selection Post-XI 2023 (Matric) Aptitude Test - 5
  • /

    Score
  • -

    Rank
Time Taken: -
  • Question 1/10
    2 / -0.5

    If the compound interest in the second year at 12% p.a. on a certain sum is ₹1600, then what is the difference between the compound interest in the 3rd and 4th year? (nearest to an integer in ₹)

    Solutions

    Compound Interest for the second year = Rs 1600

    Rate= 12%

    Compound interest for 3rd year will be:

    CI for 2nd year + Interest amount for one year

    = 1600 + 192

    = Rs. 1792

    Compound interest for 4th year:

    = 1792 + 215.04

    = 2007.04

    Difference between the compound interest for 4th and 3rd year:

    = Rs. 2007.04 - Rs. 1792

    = Rs. 215

  • Question 2/10
    2 / -0.5

    Average of 30 numbers is 106. Later it was found that two numbers 82 and 136 were wrongly taken as 92 and 186 for calculation of average. What is the correct average?

    Solutions

    Sum = Number of terms × Average 

    = 106 × 30 = 3180

    Sum without error = 3180 + (82+136) − (92+186) = 3120

    Average without error = 3120/30 = 104

    Method 2

    Given, Average of 30 numbers = 106

    Since, 82 and 136 are wrongly taken as 92 and 186.

  • Question 3/10
    2 / -0.5

    A car travels 12km at 60kmph, 18km at 72kmph and an unknown distance at 100kmph, what is the unknown distance if the average speed of the car is 80kmph.

    Solutions

    Let the unknown distance be x

    Time taken when the speed was 60kmph = 12/60 = 1/5 hours

    Time taken when the speed was 72kmph = 18/72 = 1/4 hours

    Time taken when the speed was 100kmph = x/100 hours

    Total time = 0.20 + 0.25 + x/100 hours

    Total distance = 30 + x km

    (30+x)/ (0.45+x/100) = 80

    30+x = 36 + 0.8x

    0.2x = 6

    x = 6*5 = 30 km

  • Question 4/10
    2 / -0.5

    The table given below shows the marks obtained by 4 students in 5 subjects. The maximum marks of each subject is 100 .

    What is the difference in the average marks per student for subjects S5 and S2?

    Solutions

    Total marks of subjects S5 for 4 students

    = 85 + 70 + 66 + 62 = 283

    Average = (Total marks/Number of students)

    = 283/4 = 70.75

    Similarly, total marks of subjects S2 for 4 students

    = 62 + 52 + 72 + 37 = 223

    Average = 223/4= 55.75

    ∴ Required difference = 70.75 – 55.75 = 15

  • Question 5/10
    2 / -0.5

    A watch is sold on 20% discount and there is 15% extra discount on cash payment. If Selena purchased it in Rs. 2380 cash payment, then what was the marked price of the watch?

    Solutions

    Equivalent discount of the two successive discounts of 20% and 15%

    = 20 + 15 − (20×15)/100 = 32% discount

    Given, 68% → 2380

    Hence, 100% → 3500

    Therefore, marked price of the watch = Rs. 3500

  • Question 6/10
    2 / -0.5

    If the product 4864 × 9P2 is divisible by 12, then the minimum value of P is:

    Solutions

    Clearly 4864 is divisible by 4.

    So 9P2 must be divisible by 3.

    So, the sum of the digits 9+P+2 must be divisible by 3.

    So, 11 + P is divisible by 3.

    So, P = 1.

  • Question 7/10
    2 / -0.5

    Anand purchased a book with 36% discount on the labelled price. He sold it with 50% profit on the price he bought. What was his percent loss on the labelled price?

    Solutions

    Let the labelled price of book is Rs. 1000

  • Question 8/10
    2 / -0.5

    Solutions

    Given:

  • Question 9/10
    2 / -0.5

    Ram walk around a rectangular park at the rate of two round/hour while suraj runs around it at the rate of seven round/hour. They starts in the some direction from the same point at 9:00am. At what time they cross each other?

    Solutions

    Ram complete two round of rectangular field in 1 hour while Suraj complete seven round in one hour.

    Relative speed of Suraj with respect to Ram = 7 – 2 = 5 rounds/hour

    Time taken by Suraj to cross Ram = 60/5=12 minutes

    They will meet after 12 minutes at 9:12 am.

  • Question 10/10
    2 / -0.5

    A can complete 3/4th of the task in 15 days and his son, B can complete the same task in 40 days. If they work together, how many days will it take to complete the task?

    Solutions

    Given, A can complete 3/4th of a work in 15 days. 

    So, A can complete the work in 15 × (4/3) = 20 days

    Also, B can complete the same work in 40 days.

    Thus, ratio of their efficiency = A : B = 2 : 1

    Using MDH-Work Formula:

    (A + B)x = B × 40

    ⇒ 3 × x = 1 × 40 

    ⇒ x = 40/3 days 

User Profile
-

Correct (-)

Wrong (-)

Skipped (-)


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Click on Allow to receive notifications
×
Open Now