Please wait...

Railway Express Test 189
Result
Railway Express Test 189
  • /

    Score
  • -

    Rank
Time Taken: -
  • Question 1/10
    1 / -0.33

    If ab + bc + ca = 8 and a2 + b+ c= 20, then a possible value of (1/2)(a + b + c) [(a − b)+ (b − c)+ (c − a)2] is:
    Solutions

    We know,

    (a + b + c)2 = a2+b2+c2 + 2(ab + bc + ca)

    = 20 + 2×8 = 36

    a + b + c = 6

    Therefore,

    (1/2)(a + b + c) [(a − b)+ (b − c)+ (c − a)2] = (1/2)(a + b + c)[2(a2+b2+c2) − 2(ab + bc + ca)]

    = (1/2)×6[2(20−8)]

    = 72

  • Question 2/10
    1 / -0.33

    Anita allows a 20% discount on the marked price of an article and still makes a profit of 25%. If she gains Rs. 44.80 on the sale of the article, then the cost price of the article is:
    Solutions

    25% of CP = Rs. 44.80

    100% of CP

  • Question 3/10
    1 / -0.33

    If sec θ – tan θ = P, then cosec θ =?
    Solutions

    Since we know that, 



    Since sec θ – tan θ = P       .....................(i)

    then       .....................(ii)

    Adding eq.(i) and (ii):


    Subtracting eq.(ii) from (i):

    It can be written as:


    Thus, 

  • Question 4/10
    1 / -0.33

    The area of a triangle is 15 sq cm and the radius of its incircle is 3 cm. Its perimeter is equal to:
    Solutions

    Area of a triangle = Inradius × Semi Perimeter 
     
    15 = 3 × Semi Perimeter 

    Semi Perimeter = 5 cm
    Perimeter = 10 cm

  • Question 5/10
    1 / -0.33

    If a2 + b2 + c2 = 21, and a + b + c = 7, then (ab + bc + ca) is equal to:
    Solutions






  • Question 6/10
    1 / -0.33

    The efficiencies of A, B and C are in the ratio 5 : 3 : 8 . Working together they can complete a work in 30 days. A and B worked together for 20 days. The remaining work will be completed by C alone in:
    Solutions

    Let the efficiencies of A, B and C be 5, 3, 8 respectively.

    Efficiencies of A , B and C together =16

    Together A, B and C can complete the work in 30 days

    So the total work= 30 x 16 = 480 units

    Efficiency of A and B together = 5+3 = 8

    Work done by A+B in 20 days = 8 x 20 =160 units

    Remaining work = 480-160 =320 units

    Remaining work will be done by C alone = 320/8 =40 days.

  • Question 7/10
    1 / -0.33

    The distance between two stations A and B is 800 km. A train X starts from A and moves towards B at 40 km/h and another train Y starts from B and moves towards A at 60 km/h. How far from A will they cross each other?
    Solutions

    Relative speed of train X w.r.t. Y = 100 km/hr

    Time take to cross each other = 800/100 = 8 hr

    Distance covered by train X = 40 x 8 = 320 km = Distance from A at which X and Y meet.

  • Question 8/10
    1 / -0.33

    The ratio of the present ages of A and B is 8 : 9 . After 9 years, this ratio will become 19 : 21. C is 3 years younger to B . What is the present age (in years) of C?
    Solutions

    Let the present ages of A and B is 8x and 9x

    After 9 years ratio

    (8x+9)/(9x+9)=19/21

    (8x+9)/(3x+3)=19/7

    56x+63=57x+57

    X=6

    So age of B=9x=9 x 6=54

    C is 3 year younger than B so age of C

    =54-3=51 years

  • Question 9/10
    1 / -0.33

    A trader marks his goods at 40% above the cost price. He sells 70% of the goods at the marked price and the rest, he sells by allowing a 40% discount on the marked price. His percentage profit is:
    Solutions

    Let the number of articles is 100

    Let the cost price of one article is 100 Rs.

    MRP is increased by 40% from cost price so MRP

    =140

    70% of articles are sold at MRP so selling price of 70% articles =70 x 140=9800 Rs.

    30% of articles are sold at 40% discount at MRP (at 84 Rs. Per article)

    So selling price of 30% articles=30 x 84=2520 Rs.

    Selling price of 100% articles=9800+2500=12320 Rs.

    Total cost price=100 x 100=10000 Rs.

    Profit= 12320-10000

    =2320 Rs.

    Percentage profit=2320/10000 x 100

    =23.2%

  • Question 10/10
    1 / -0.33

    If a 9-digit number 32x4115y2 is divisible by 88, then the value of (4x - y) for the smallest possible value of y, is:
    Solutions

    For divisibility by 88, number should be divisible by 11 and 8 both.

    For divisible by 8 last 3 digit of the number (5y2) must be divisible by 8.

    So, the value of y can be 1,5 and 9.

    For divisibility by 11, difference of sum of digits at odd place and sum of digits at even place must be zero or divisible by 11.

    So, (11+x) – (7+y) = 0 or multiple
    For the smallest value of 
    y, y=1
    11+x-7-1=0
    3+x=0
    so, only one value of x that is x=8 will satisfy the equation.

    By putting y=1 and x=8

    (4x-y)= 31

User Profile
-

Correct (-)

Wrong (-)

Skipped (-)


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Click on Allow to receive notifications
×
Open Now