Please wait...

SBI Clerk 2020 Aptitude Test - 60
Result
SBI Clerk 2020 Aptitude Test - 60
  • /

    Score
  • -

    Rank
Time Taken: -
  • Question 1/10
    1 / -0

    Directions For Questions

    Study the following information carefully and answer the questions given below.

    The given bar graph shows the number of manufactured laptops in five different companies.

    The given line graph shows the percentage of the laptops are defective in five different companies.

    ...view full instructions


    The number of defective Samsung laptops is what percent of the number of non defective Lenovo laptops?

    Solutions

    Defective laptops in Samsung = 30/100 * 14000 = 4200

    Non defective laptops in Lenovo = 75/100 * 12000 = 9000

    Required percentage = 4200/9000 * 100 = 46.67%

     

  • Question 2/10
    1 / -0

    Directions For Questions

    Study the following information carefully and answer the questions given below.

    The given bar graph shows the number of manufactured laptops in five different companies.

    The given line graph shows the percentage of the laptops are defective in five different companies.

    ...view full instructions


    In company Sony, the cost price of a laptop is Rs.40000 and 80% of the non defective laptops are sold. Find the total revenue gets by Sony?

    Solutions

    Non defective laptops = 90/100 * 18000 = 16200

    Sold non defective laptops = 16200 * 80/100 = 12960

    Revenue collection = 12960 * 40000 = Rs.518400000

     

  • Question 3/10
    1 / -0

    Directions For Questions

    Study the following information carefully and answer the questions given below.

    The given bar graph shows the number of manufactured laptops in five different companies.

    The given line graph shows the percentage of the laptops are defective in five different companies.

    ...view full instructions


    What is the ratio of the number of non defective laptops of company Dell to the number of defective laptops of company Apple?

    Solutions

    Non defective laptops of Dell = 80/100 * 16000 = 12800

    Defective laptops of Apple = 5/100 * 20000 = 1000

    Required ratio = 12800: 1000

    = 64: 5

     

  • Question 4/10
    1 / -0

    Directions For Questions

    Study the following information carefully and answer the questions given below.

    The given bar graph shows the number of manufactured laptops in five different companies.

    The given line graph shows the percentage of the laptops are defective in five different companies.

    ...view full instructions


    What is the average number of defective laptops of all the companies together?

    Solutions

    Defective laptops of Dell = 20/100 * 16000 = 3200

    Defective laptops of Sony = 10/100 * 18000 = 1800

    Defective laptops of Samsung = 30/100 * 14000 = 4200

    Defective laptops of Apple = 5/100 * 20000 = 1000

    Defective laptops of Lenovo = 25/100 * 12000 = 3000

    Average = (3200 + 1800 + 4200 + 1000 + 3000)/5 = 2640

     

  • Question 5/10
    1 / -0

    Directions For Questions

    Study the following information carefully and answer the questions given below.

    The given bar graph shows the number of manufactured laptops in five different companies.

    The given line graph shows the percentage of the laptops are defective in five different companies.

    ...view full instructions


    The number of laptops manufactured in Lenovo is what percent of the number of laptops manufactured in Sony?

    Solutions

    Required percentage = 12000/18000 * 100 = 66.67%

     

  • Question 6/10
    1 / -0

    Average weight of the boys in the class is 45 kg and average weight of the girls in the class is 25 kg. If the average weight of the class is 30 kg, then find the ratio of the number of boys to girls in the class?

    Solutions

     

  • Question 7/10
    1 / -0

    Average ages of Arun and Anu is 30 years. If the double of the sum of their age is six times Anu’s age, then what is the present age of Arun?

    Solutions

    Arun + Anu = 30 * 2 = 60

    2 * 60 = 6 * Anu

    Anu = 20 years

    Arun = 60 – 20 = 40 years

     

  • Question 8/10
    1 / -0

    If the area of a rectangle is 432 cm2 and the length of the rectangle is 6 cm more than the breadth of the rectangle. If the radius of the circle is 4 cm less than the breadth of the rectangle, then what is the difference between the perimeter of the rectangle and circumference of the circle?

    Solutions

    Area of the rectangle = 432

    Length of the rectangle = x

    Breadth of the rectangle = x – 6

    x * (x – 6) = 432

    x2 – 6x – 432 = 0

    x2 – 24x + 18x – 432 = 0

    x(x – 24) + 18(x – 24) = 0

    x = 24, -18 (negative value is neglect)

    Breadth of the rectangle = 24 – 6 = 18 cm

    Perimeter of the rectangle = 2 * (18 + 24) = 84 cm

    Radius of the circle = 18 – 4 = 14 cm

    Circumference of the circle = 2 * 22/7 * 14 = 88 cm

    Required difference = 88 – 84 = 4 cm

     

  • Question 9/10
    1 / -0

    A alone complete the work in 24 days and A and B together can complete the work in 16 days. If A started the work and after 8 days left, then B alone complete the remaining work, how many days B complete the remaining work?

    Solutions

    LCM of 24 and 16 = 48

    Total work = 48 units

    A’s per day work = 2 units

    (A + B)’s per day work = 3 units

    B’s per day work = 1 unit

    A’s 8 days work = 16 units

    Remaining work = 48 – 16 = 32

    Required no. of days = 32/1 = 32 days

    (Or)

    A = 1/24

    A + B = 1/16

    B = 1/16 – 1/24 = 1/48

    A works for 8 days complete 8/24 of the work.

    Remaining work = 2/3

    B alone complete 2/3 of the work = 48 * 2/3 = 32 days

     

  • Question 10/10
    1 / -0

    If the number of male employees in A is 40% more than the number of female employees from A and the number of female employees in B is 40% less than the number of male employees in B. If the total number of employees in A is 50% more than the total number of employees in B, then what is the ratio of the number of male to female employees from A and B together?

    Solutions

    Number of employees in B = x

    Number of employees in A = x * 150/100 = 3x/2

    Number of male to female employees in A = 140: 100 = 7: 5

    Number of male to female employees in B = 100: 60 = 5: 3

    Required ratio = ((7/12 * 3x/2) + 5/8 * x): ((3x/2 * 5/12) + (x * 3/8))

    = 12x/8: 8x/8

    = 3: 2

     

User Profile
-

Correct (-)

Wrong (-)

Skipped (-)


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Click on Allow to receive notifications
×
Open Now