Please wait...

Number Series Test 1
Result
Number Series Test 1
  • /

    Score
  • -

    Rank
Time Taken: -
  • Question 1/15
    1 / -0

    What should come in place of question mark ‘?’ in the following series?

    98, 50, 26, 14, 8, ?

    Solutions

    98 - 50 = 48

    50 - 26 = 24

    26 - 14 = 12

    14 - 8 = 6

    8 - 5 = 3

    ? = 5

  • Question 2/15
    1 / -0

    What should come in place of question mark ‘?’ in the following series?

    41, 43, 46, 51, 58, 69, 82, ?

    Solutions

    The given number series is obtained by the addition of consecutive prime numbers, 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17.

    Thus,

    ⇒ 41 + 2 = 43

    ⇒ 43 + 3 = 46

    ⇒ 46 + 5 = 51

    ⇒ 51 + 7 = 58

    ⇒ 58 + 11 = 69

    ⇒ 69 + 13 = 82

    ⇒ 82 + 17 = 99

    ∴ The next number in the series is 99

  • Question 3/15
    1 / -0

    What should come in place of question mark ’?’ in the following number series?

    84, 177, 346, 699, ?
    Solutions

    The pattern of the given series:

    ⇒ 84 × 2 + 9 = 168 + 9 = 177

    ⇒ 177 × 2 - 8 = 354 - 8 = 346

    ⇒ 346 × 2 + 7 = 692 + 7 = 699

    ⇒ 699 × 2 - 6 = 1398 - 6 = 1392 = ?
  • Question 4/15
    1 / -0

    What should come in place of question mark ‘?’ in the following number series?

    3, 11, 35, 107, ?, 971, 2915

    Solutions

    3 × 3 + 2 = 11

    11 × 3 + 2 = 35

    35 × 3 + 2 = 107

    107 × 3 + 2 = 323

    323 × 3 + 2 = 971

    971 × 3 + 2 = 2915

  • Question 5/15
    1 / -0

    What should come in place of question mark ‘?’ in the following number series?

    182, 186, 202, ?, 302, 402

    Solutions

    182 + 2= 186

    186 + 4= 202

    202 + 6= 238

    238 + 8= 302

    302 + 10= 402

  • Question 6/15
    1 / -0

    Find the wrong number in the following number series

    6, 7, 16, 41, 90, 154, 292
    Solutions

    The given series is:

    ⇒ 6 + 1² = 7

    ⇒ 7 + 3² = 16

    ⇒ 16 + 5² = 41

    ⇒ 41 + 7² = 90

    ⇒ 90 + 9² = 171

    ⇒ 171 + 11² = 292

    ∴ 154 is incorrect
  • Question 7/15
    1 / -0

     Find the wrong number in the following number series: 

    4296, 4234, 4165, 4050, 3928, 3786
    Solutions

    The given series is in the following pattern:

    4296 – 62 = 4234

    4234 – 82 = 4152 ≠ 4165

    4152 – 102 = 4050

    4050 – 122 = 3928

    3928 – 142 = 3786

    So, the wrong term in the series is 4165.
  • Question 8/15
    1 / -0

    Find the wrong number in the following number series:

    5  4  7  20  80  394 2363
    Solutions

    The pattern of given series is:

    → 5,

    → 4 = 5 × 1 - 1,

    → 7 = 4 × 2 - 1,

    → 20 = 7 × 3 - 1,

    → 79 = 20 × 4 - 1,

    → 394 = 79 × 5 - 1,

    → 2363 = 394 × 6 - 1,

    Thus, the wrong number is 80 and the correct number is 79
  • Question 9/15
    1 / -0

    Find the wrong number in the following number series:

    12  53  126  240  392  582

    Solutions

    The pattern of given series is:

    → 12,

    → 50 = 12 + 38,

    → 126 = 50 + 76,

    → 240 = 126 + 114,

    → 392= 240 + 152,

    → 582 = 392 + 190,

    Thus, the wrong number is 53 and the correct number is 50

  • Question 10/15
    1 / -0

    Find the wrong number in the following number series:

    31250,   6250,     1252,     250,        50,    10 
    Solutions

    The pattern is:

    31250 ÷ 5 = 6250

    6250 ÷ 5 = 1250 ≠ 1252

    1250 ÷ 5 = 250

    250 ÷ 5 = 50

    50 ÷ 5 = 10

    The odd number in the series is 1252.
  • Question 11/15
    1 / -0

    Find the wrong number in the following number series:

    5, 20, 60, 120, 480, 1220, 2880, 11520

    Solutions

    Series is based on the following pattern.

    5 × 4 =20

    20 × 3 = 60

    60 × 2 = 120

    120 × 4 = 480

    480 × 3 = 1440

    1440 × 2 = 2880

    2880 × 4 = 11520

    ∴ Clearly, the wrong number in the series is 1220.

  • Question 12/15
    1 / -0

    In the following question, a number series is given, after the number series, a number and then A, B, C, D and E are given. Compete the number series starting from the given number based on the pattern of the original number series and choose correct option.

    5

    12

    60

    340

    16846724

     7

    A

    B

    C

    D

    E

     

    What will come in place of ‘D’?

    Solutions

    The pattern of the given series is as follows:

    5 × 8 – 28 = 12

    12 × 7 – 24 = 60

    60 × 6 – 20 = 340

    Now, the series on the same pattern starting from 7 would be,

    ⇒ 7

    ⇒ A = 7 × 8 – 28 = 28

    ⇒ B = 28 × 7 – 24 = 172

    ⇒ C = 172 × 6 – 20 = 1012

    ⇒ D = 1012 × 5 – 16 = 5044

    ⇒ E = 5044 × 4 – 12 = 20164

    ∴ the number in place of D is 5044

  • Question 13/15
    1 / -0

    In the following questions a number series is given. After the series a number is given followed by (a), (b), (c), (d) and (e). You have to complete the series starting with the number given, following the sequence of the original series and answer the questions that follow the series.

    5

    8

    6

    10

    7

    12

    9

    (a)

    (b)

    (c)

    (d)

    (e)


    What will come in place of (c)?
    Solutions

    Here, the given pattern is:

    → a : 8 = 5 × 2 – 2

    → 6 = 8 ÷ 2 + 2

    → 10 = 6 × 2 – 2

    → 7 = 10 ÷ 2 + 2

    → 12 = 7 × 2 – 2

    Base on the same pattern we can create the following series:

    a : 9 × 2 – 2 = 16

    b : 16 ÷ 2 + 2 = 10

    c : 10 × 2 – 2 = 18

    d : 18 ÷ 2 + 2 = 11

    e : 11 × 2 – 2 = 20
  • Question 14/15
    1 / -0

    In the following questions a number series is given. After the series a number is given followed by (a), (b), (c), (d) and (e). You have to complete the series starting with the number given, following the sequence of the original series and answer the questions that follow the series.

    3

    10

    32

    111

    460

    2315

    2

    (a)

    (b)

    (c)

    (d)

    (e)


    What will come in place of (b)?
    Solutions

    The pattern of given series is:

    → 10 = 3 × 1 + 1 × 7,

    → 32 = 10 × 2 + 2 × 6,

    → 111 = 32 × 3 + 3 × 5,

    → 460 = 111 × 4 + 4 × 4,

    → 2315 = 460 × 5 + 5 × 3,

    Based on the above pattern we can create the following series

    a : 2 × 1 + 1 × 7 = 9,

    b : 9 × 2 + 2 × 6 = 30,

    c : 30 × 3 + 3 × 5 = 105,

    d : 105 × 4 + 4 × 4 = 436,

    e : 436 × 5 + 5 × 3 = 2195,

    Hence, (b) = 30
  • Question 15/15
    1 / -0

    In the following questions a number series is given. After the series a number is given followed by (a), (b), (c) and (d). You have to complete the series starting with the number given, following the sequence of the original series and answer the questions that follow the series.

    3

    5

    9

    17

    33

    65

    7

    13

    (a)

    (b)

    (c)

    (d)


    What will come in place of (c)?

    Solutions

    The pattern of given series is:

    → 5 = 3 × 2 – 1,

    → 9 = 5 × 2 – 1,

    → 17 = 9 × 2 – 1,

    → 33 = 17 × 2 – 1,

    → 65 = 33 × 2 – 1,

    Based on the above pattern we can create the following series

    a : 13 × 2 – 1 = 25

    b : 25 × 2 – 1 = 49

    c : 49 × 2 – 1 = 97

    d : 97 × 2 – 1 = 193

    Hence, (c) = 97
User Profile
-

Correct (-)

Wrong (-)

Skipped (-)


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Click on Allow to receive notifications
×
Open Now