Please wait...

SSC MTS 2020 Aptitude Test - 6
Result
SSC MTS 2020 Aptitude Test - 6
  • /

    Score
  • -

    Rank
Time Taken: -
  • Question 1/10
    1 / -0

    A Shopkeeper loses 20% by selling a product at Rs 3750. At what price should he sell to gain a profit of 16%?

    Solutions

    Let the Cost price be P.

    Given, 0.8P = 3750

    => P = Rs 4687.5

    New SP = 1.16P = 4687.5 x 1.16 = Rs 5437.5

     

  • Question 2/10
    1 / -0

    Reema bought some articles at 8 for Rs. 120 and sold them at the rate of 6 for Rs. 105. What is the approximate profit percent?

    Solutions

    Suppose, number of articles bought = L.C.M of 8 and 6 = 24

    Therefore, C.P. of 24 articles = (120/8) * 24 = 360

    Therefore, S.P. of 24 articles = (105/6) * 24 = 420

    Profit % = ((420 - 360)/360) * 100 = 17% approx.

     

  • Question 3/10
    1 / -0

    Mudit bought a jute bag at 30% discount on the marked price. He then sold it at a price which is 160% of the marked price thereby making a profit of Rs 81. What is the marked price of the bag?

    Solutions

    Let the marked Price be Rs 100

    So, cost price = 100*70% = 70

    SP = 100*160% = 160

    Profit = 160 - 70 = 90

    When profit is 90, MP = 100

    When profit is 81, MP = (100*81)/90 = 90

     

  • Question 4/10
    1 / -0

    A smoker purchased 90 cigarettes. On first day, 60% of the total cigarettes he smoked and on the second day, 75% of the remaining cigarettes he smoked. After second day, what was the number of cigarettes left with him?

    Solutions

    After the second day, the number of cigarettes left with him = 25% of 40% of 90 = 9

     

  • Question 5/10
    1 / -0

    If a:b = 3:4, b:c = 2:3, c:d = 1:2, then find the value of ((a + b + c + d)/(b + d))1/2

    Solutions

    a:b = 3:4

    b:c = 2:3 = 4:6

    c:d = 1:2 = 6:12

    Hence, a:b:c:d = 3:4:6:12

    Required value = ((3+4+6+12)/(4+12)) 1/2 = 5/4

     

  • Question 6/10
    1 / -0

    Mani deposited some money in HDFC bank and got an interest of Rs 560 and Rs 600 in 3rd and 4th year respectively then what is the rate of interest offered by the bank?

    Solutions

    Additional interest that Mani got in 4th year compared to last year = Rs (600 - 560) = Rs 40

    Hence rate of interest = 40/560 X 100=7.14%

     

  • Question 7/10
    1 / -0

    A can do a piece of work in 40 days. He starts working, but having some other engagements he drops out after 5 days. Thereafter, B completes this work in 21 days. How many days would A & B take to complete this work working together?

    Solutions

     

  • Question 8/10
    1 / -0

    What value will come in place of question mark (?) in the following question?

    12.5% of 232 + 16.66% of 174 + 66.66% of 12 = ?

    Solutions

    We note that 12.5% = 1/8, 16.66% = 1/6, 66.66% = 2/3

    So, ? = 232 x (1/8) + 174 x (1/6) + 12 x (2/3)

    = (8 x 29) x (1/8) + (6 x 29) x (1/6) + (3 x 4) x (2/3)

    = (1 x 29) + (1 x 29) + (2 x 4) = 66

     

  • Question 9/10
    1 / -0

    If a boat can travel 2.4 km against the flow in 5 minutes and 7.2 km with the flow in 10 minutes, then what is the speed of the stream?

    Solutions

    Upstream speed= (2400/300) = 8 m/s

    Downstream speed = (7200/600) = 12 m/s

    Speed of the stream= (Downstream speed -Upstream speed)/2

    = (12-8)/2 = 2 m/s.

     

  • Question 10/10
    1 / -0

    Distance between Bangalore and Delhi is 2365 km. Two trains start from Bangalore and Delhi towards each other running at speeds of 58 km/hr and 52 km/hr respectively. At what distance from Delhi will the trains meet each other?

    Solutions

    Relative speed of the trains = (58 + 52) km/hr = 110 km/hr

    Hence time taken for the trains to meet each other = 2365/110 = 21.5 hours

    Therefore required distance = 52 x 21.5 = 1118 km

     

User Profile
-

Correct (-)

Wrong (-)

Skipped (-)


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Click on Allow to receive notifications
×
Open Now