Please wait...

IBPS - Quant Test - 5
Result
IBPS - Quant Test - 5
  • /

    Score
  • -

    Rank
Time Taken: -
  • Question 1/10
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: What value should come in place of question mark (?) in the following question?

    ...view full instructions


    20% of 40 + ? % of 80 = 120

    Solutions

    20% of 40 + ? % of 80 = 120

    8   +   ?% of  80 = 120 

    ?% of 80 = 120 –8 = 112 

    ? = 112 × 100 / 80 

    = 140 

  • Question 2/10
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: What value should come in place of question mark (?) in the following question?

    ...view full instructions


    (33)2–2967 ÷ 43 =? ×17

    Solutions

    1089 – 69 = ? ×17 

    1020 = ? × 17 

    ? = 1020/17 

    ? = 60

     

  • Question 3/10
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: What should come at the place of question mark (?) in the following question?

    ...view full instructions


    Solutions

     

     

  • Question 4/10
    1 / -0

    Directions For Questions

    Directions: What value should come in place of question mark (?) in the following question.

    ...view full instructions


    18.5×3+7.2-16.5=(?)+22.7

    Solutions

    Substituting (?) with “x” 

    55.5+7.2-16.5=x+22.7 

    46.2=x+22.7 

    46.2-22.7=x 

    x=23.5

     

  • Question 5/10
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction:What value should come in place of the question mark (?) in the following question?

    ...view full instructions


    Solutions

     

  • Question 6/10
    1 / -0

    The average age of P and Q is 35 years. If R replaces P, the average age is 31 years, if R replaces Q average age is 36 years. If the average age of S and T is half of average age of P, Q and R. then average age of all the five people is

    Solutions

    let the age of P, Q, R, S, and T 

    P + Q = 35 * 2 =70 ……..(1)

    R + Q = 31 * 2 =62 ……………….(2)

    P + R = 36 * 2 = 72 …………(3)

    From (1) (2) and (3)

    P+Q+R= 204/2= 102

    Average age of P and Q =1/2 * [( X + Y + Z)/3]

    = 102/6 = 17

    Sum of the age of P and Q = 34

    Average age of all the five people = (34 + 102)/5 = 27.2 years

     

  • Question 7/10
    1 / -0

    Directions For Questions

    Direction: Read the following questions and answer accordingly.

    ...view full instructions


    Vijay rows 3 km per hour in still water. if the river is running at 1 km per hour, it takes him 45 minutes to row to a place and back. How far is the place?

    Solutions

    Suppose distance is x km 

    Speed in downstream = (3 + 1) km/hr = 4 km/hr 

    Speed in upstream = (3 - 1) km/hr = 2 km/hr 

    According to question, 

    Time-taken by vijay for downstream + time- taken for upstream = 

    x/4 + x/2 = 45/60 

    x=1km

     

  • Question 8/10
    1 / -0

    A sum becomes Rs.24200 in 2 years and Rs.29282 in 4 years at compound interest, compounded annually. Find the rate of interest.

    Solutions

    Let the principal be p. 

    24200=p (1+(r/100)) 2 

    29282=p (1+(r/100)) 4 

    Dividing the second equation by first 

    We get r=10%

    Alternative method:

    Interest in last two year= 29282-24200= 5082

    find % interest in last two year= 5082 × 100/24200= 21%

    so interest time= 2 year last

    % rate= 21/2= 10% per annum

     

  • Question 9/10
    1 / -0

    In what ratio tea of Rs.40 per kg be mixed with 10kg tea of Rs.32 per kg, so that cost price of mixture is Rs.37 per kg?

    Solutions

     

  • Question 10/10
    1 / -0

    There is a 30% increase in the price of an article in the first year, a 20% decrease in the second year and a 10% increase in the next year. If the present price of the article is Rs.2288, then what was the price 3 years ago?

    Solutions

    Let the price of the article initially be rs.100 

    In the 1st year, price of the article=100+30=130 

    In the 2nd year, price=130=20% of 130=130-26=104 

    In the 3rd year, price=104+10% of 104=114.40 

    But present price=2288 

    Required price=2288*100/114.4 

    =2000

     

User Profile
-

Correct (-)

Wrong (-)

Skipped (-)


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Click on Allow to receive notifications
×
Open Now