Please wait...

Data interpretation Test 11
Result
Data interpretation Test 11
  • /

    Score
  • -

    Rank
Time Taken: -
  • Question 1/20
    1 / -0

    Direction (1-5) - Sales of mobile phone in the year 2005 and 2006 by the six branches A, B, C, D, E and F. Study the graph and answer the following questions.

    Find the ratio of total sales of B in both years to the total sales of branch D in both years.

    Solutions

    Explanation :

    B = 75+65 = 140

    D =85+95 = 180

    B:D = 140:180 = 7:9

     

  • Question 2/20
    1 / -0

    Direction (1-5) - Sales of mobile phone in the year 2005 and 2006 by the six branches A, B, C, D, E and F. Study the graph and answer the following questions.

    What is the average number of mobile phones sold in 2005 ?

    Solutions

    Explanation :

    Average = (80+75+95+85+75+70)/6 = 80

     

  • Question 3/20
    1 / -0

    Direction (1-5) - Sales of mobile phone in the year 2005 and 2006 by the six branches A, B, C, D, E and F. Study the graph and answer the following questions.

    Which branch sold the maximum number of mobile phones in both years ?

    Solutions

    Explanation :

    A = 80 + 105 = 185

    B = 75 + 65 = 140

    C = 95 + 110 =205

    D = 85 + 95 =180

    E = 75 + 95 =170

    F = 70 + 80 =150

     

  • Question 4/20
    1 / -0

    Direction (1-5) - Sales of mobile phone in the year 2005 and 2006 by the six branches A, B, C, D, E and F. Study the graph and answer the following questions.

    What is the difference between the number of mobile phones sold in 2005  by branch A and 2006 by branch D ?

    Solutions

    Explanation :

    2005, A = 80

    2006, D = 95

    Diff = 95 – 80 = 15

     

  • Question 5/20
    1 / -0

    Direction (6-10)- Study the graph and answer the following questions. Data related to the number of plants planted by 2 villages X and Y.

    2001    2002    2003    2004    2005    2006
      32        42        36        44        52       96       X
      18        28        42        56        64       80       Y

    Number of plants planted by village X increased by what percentage from 2001 to 2005 ?

    Solutions

    Explanation :

    % = [(52 -32)/32]×100 = 62.5%

     

  • Question 6/20
    1 / -0

    Direction (6-10)- Study the graph and answer the following questions. Data related to the number of plants planted by 2 villages X and Y.

    2001    2002    2003    2004    2005    2006
      32        42        36        44        52       96       X
      18        28        42        56        64       80       Y

    What is the average number of plants planted by village Y during 2001,2003,2005 and 2006 ?

    Solutions

    Explanation :

    Avg = (18+42+64+80)/4 = 204/4 =51

     

  • Question 7/20
    1 / -0

    Direction (6-10)- Study the graph and answer the following questions. Data related to the number of plants planted by 2 villages X and Y.

    2001    2002    2003    2004    2005    2006
      32        42        36        44        52       96       X
      18        28        42        56        64       80       Y

    What was the total number of plants planted by village Y in 2002 and 2006 ?

    Solutions

    Explanation :

    Y total = 28+80 = 108

     

  • Question 8/20
    1 / -0

    Direction (6-10)- Study the graph and answer the following questions. Data related to the number of plants planted by 2 villages X and Y.

    2001    2002    2003    2004    2005    2006
      32        42        36        44        52       96       X
      18        28        42        56        64       80       Y

    Find the ratio of total number of plants planted by X in 2001 and 2002 to the total number of plants planted by Y in 2003 and 2004 ?

    Solutions

    Explanation :

    X 2001,2002 =32+42 = 74

    Y 203, 2004 = 42+56 = 98

    X:Y = 74:98 = 37:49

     

  • Question 9/20
    1 / -0

    Direction (6-10)- Study the graph and answer the following questions. Data related to the number of plants planted by 2 villages X and Y.

    2001    2002    2003    2004    2005    2006
      32        42        36        44        52       96       X
      18        28        42        56        64       80       Y

    Which village plant more number of plants in 2003 and what is the difference between number of plants planted by both villages in 2003 ?

    Solutions

    Explanation :

    X = 36

    Y = 42

    Diff = 42 – 36 =6

     

  • Question 10/20
    1 / -0

    Direction (1-5) - Sales of mobile phone in the year 2005 and 2006 by the six branches A, B, C, D, E and F. Study the graph and answer the following questions.

    Number of mobile phones sold by branch C is what percentage of the Total Number of mobile phones sold in 2006 ?

    Solutions

    Explanation :

    2006, C = 110

    2006 Total = 105+65+110+95+95+80 = 550

    % = (110/550)×100 = 20%

     

     

  • Question 11/20
    1 / -0

    Direction -(11-15) :Study the information carefully to answer the given questions.

    In a college out of 600 students, boys and girls are in the ratio 8: 7. Each students went to either  physics lab or chemical lab or both, 40% of the boys attend only physics lab, total 20% children went  to both the labs out of which 25% are boys, 45% of the girls went to only chemistry lab.

    Que. Total how many boys went to only physics lab ?

    Solutions

    Explanation :

    8:7 = 320(boys):280(girls)

    20% both = 20*600/100 = 120

    B – (phy ) = 40*320/100 = 128

    B – (both) = 25*120/100 = 30

    G – (chem) = 45*280/100 = 126

    Total no of boys(phy) = 128+30 = 158

     

  • Question 12/20
    1 / -0

    Direction -(11-15) :Study the information carefully to answer the given questions.

    In a college out of 600 students, boys and girls are in the ratio 8: 7. Each students went to either  physics lab or chemical lab or both, 40% of the boys attend only physics lab, total 20% children went  to both the labs out of which 25% are boys, 45% of the girls went to only chemistry lab.

    Que. How many girls went to only physics lab ?

    Solutions

    Explanation :

    No of girls (phy) = (280-126 – 90) = 64

     

  • Question 13/20
    1 / -0

    Direction -(11-15) :Study the information carefully to answer the given questions.

    In a college out of 600 students, boys and girls are in the ratio 8: 7. Each students went to either  physics lab or chemical lab or both, 40% of the boys attend only physics lab, total 20% children went  to both the labs out of which 25% are boys, 45% of the girls went to only chemistry lab.

    Que. Total number of students went to physics lab is what percentage of the total number of students in the college.

    Solutions

    Explanation :

    Total no of students went to only phy = 128+64 = 192

    % = 192*100/600 = 32%

     

  • Question 14/20
    1 / -0

    Direction -(11-15) :Study the information carefully to answer the given questions.

    In a college out of 600 students, boys and girls are in the ratio 8: 7. Each students went to either  physics lab or chemical lab or both, 40% of the boys attend only physics lab, total 20% children went  to both the labs out of which 25% are boys, 45% of the girls went to only chemistry lab.

    Que. What is the total number of girls went to chemistry lab ?

    Solutions

    Explanation :Total no of Girls(chem) = 126+90 = 216

     

  • Question 15/20
    1 / -0

    Direction -(11-15) :Study the information carefully to answer the given questions.

    In a college out of 600 students, boys and girls are in the ratio 8: 7. Each students went to either  physics lab or chemical lab or both, 40% of the boys attend only physics lab, total 20% children went  to both the labs out of which 25% are boys, 45% of the girls went to only chemistry lab.

    Que. What is the total number of students went to only chemistry lab ?

    Solutions

    Explanation :Total no of students(chem) = (320-128-30)B + 126G = 162 + 126 = 288

     

  • Question 16/20
    1 / -0

    Direction-(16-20): Study the given information to answer the question given below.

    Que. If 500 copies are published and the transportation cost on the amount to Rs.2,500 then what should be the selling price of the book so that the publisher can earn a profit of 25%.

    Solutions

    Explanation :

    10% = 2500

    125% = 125*2500/10 = 31250

    Sp of 1 book = 31250/500 =62.5

     

  • Question 17/20
    1 / -0

    Direction-(16-20): Study the given information to answer the question given below.

    Que. If for an edition of the book, the cost of the paper is Rs.6250, then find the promotion cost for this edition ?

    Solutions

    Explanation :

    25% = 6250

    10% = 10*6250/25 = 2500

     

  • Question 18/20
    1 / -0

    Direction-(16-20): Study the given information to answer the question given below.

    Que. Find the degree corresponding to the Royalty.

    Solutions

    Explanation :

    R = 15%

    Angle = (360*15)/100 = 54degree

     

  • Question 19/20
    1 / -0

    Direction-(16-20): Study the given information to answer the question given below.

    Que. Which two expenditure together have central angle of 144 degree.

    Solutions

    Explanation :

    (x*360)/100 = 144

    X = 144*100/360 = 40% = 25%(paper) + 15%(Royalty)

     

  • Question 20/20
    1 / -0

    Direction-(16-20): Study the given information to answer the question given below.

    Que. Find the total cost to publish 350 book if binding cost is Rs.165.

    Solutions

    Explanation :

    20% = 165

    100% = (100*165)/20 = 825

    350 book = 825*350 = 2,88,750

     

User Profile
-

Correct (-)

Wrong (-)

Skipped (-)


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
Get latest Exam Updates
& Study Material Alerts!
No, Thanks
Click on Allow to receive notifications
×
Open Now